تیپ های بدنی در آیورودا را بهتر بشناسید

ayurveda4iran

درسنامه شماره 4

بر اساس امتیازهای بدست آمده،حاصل از پاسخگویی به پرسشنامه تشخیص تیپ بدنی،آیورودا 9 تیپ بدنی را تعیین می کند.

3 تیپ اصلی یا تک دوشایی داریم که عبارتند از:واتا،پیتا و کافا و 6 تیپ دیگر،که مواردی است که امتیاز دو دوشا اختلاف کمی با هم دارند و دوشای سوم با این دو فاصله زیادی دارد.بر این اساس 6 تیپ بدنی دیگر عبارتند از:

واتا-پیتا ، واتا-کافا

پیتا-واتا ، پیتا-کافا

کافا-واتا ، کافا-پیتا

بعد از شناخت نوع بدن خود.اکنون لازم است تا روش تفسیر آنها را یاد بگیرید.یکی از نکات قابل توجه و مهم درباره سیستم آیورودایی آن است که بر مبنای ژنتیک می باشد.عالمان آیورودایی 5000 سال قبل(مدتها قبل از ظهور تئوری دی.ان.آ) دریافته بودند که خصوصیات ارثی به شکل گروهی ظاهر می شوند،مثلا پوست و موی شرقی با چشمان قهوه ای همراه است نه آبی،هیکل عضلانی و نیرومند با استخوانهای درشت و سنگین همراه است نه با استخوانهای نازک.

در وجود هر فرد ذهن،بدن و رفتار به گونه ای ظریف با یکدیگر هماهنگ می باشند که تنها به کمک دانش دوشاها می توان به آن پی برد.

با شناخت نوع بدن خود،می توانید به حالت بهتری از سلامتی دست یابید.بر خلاف طب غربی که فقط سلامتی جسمانی یا روحی را هدف قرار می دهد،آیورودا خواهان ارتقاء همه جوانب زندگی به سطحی والاتر است.روابط شخصی.احساس رضایت و خشنودی از کار و رشد معنوی همه به طور تنگاتنگی با ذهن و بدن مرتبط است،بنابراین اگر آگاهی و دانش پزشکی به اندازه کافی عمیق باشد می تواند همه آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

*************  خصوصیات تیپ بدنی واتا

بدن لاغر و سبک

در انجام کارها سریع

احساس گرسنگی نامنظم و عمل گوارش نامرتب

خواب سبک و مقطع،بی خوابی

بانشاط،سرزنده و دارای قدرت تخیل

هیجان زدگی و حالات متغییر روحی

هر چیز را زود یاد می گیرد و به همان زودی فراموش می کند

گرایش به نگرانی دارد

گرایش به یبوست مزاج

به سرعت خسته می شود و تمایل به پرکاری دارد

سریع راه رفتن

پوست تیره،خشک،زبر و سرد

دندانهای بیرون زده،بزرگ و نامنظم با لثه های نازک

چشم های کوچک،بی فروغ،خشک به رنگ قهوه ای یا سیاه

صحبت کردن سریع

ویژگی اساسی این افراد« تغییر پذیری » آنها می باشد.افراد واتایی غیر قابل پیش بینی هستند و یکنواختی کمتری نسبت به نوع پیتا و کافا دارند

دوشای واتا به این افراد روحیه ای با نشاط،سرزنده و شاد بخشیده است.

دوشای واتا مسئول تمام حرکتهای بدن است .واتا عامل حرکت ماهیچه،کنترل کننده عمل تنفس،حرکت غذا در لوله گوارش و جریان تکانه های عصبی از طرف مغز است.مهمترین عمل واتا کنترل سیستم مرکزی عصبی است،رعشه،حمله قلبی یا مغزی و انقباض عضلانی ،نمونه هایی از واتای نا آرام و آشفته اند.

اکثر واتاها مستعد نگرانی هستند و گاهی از بیخوابی،که نتیجه افکار مغشوش است رنج می برند.واتاها نسبت به سروصدا بسیار حساسند و محیط آرام آنها را متعادل نگه می دارد.

مهمترین خصوصیت واتا این است که رهبر دیگر دوشاهاست،واتا « سلطان دوشاها » است،چرا که وقتی در تعادل قرار دارد،پیتا و کافا نیز معمولا در تعادل قرار دارند.بنابراین حفظ تعادل واتا برای هرکس بسیار مهم و اساسی است

توصیه های اساسی برای افراد واتا این است که به اندازه کافی استراحت کرده و بیش از حد تقلا نکنند و از یک زندگی منظم پیروی کنند.

همگی ما غریزه اساسی تعادل را از واتا دریافت می کنیم که برای حفظ و تداوم زندگی بسیار حیاتی است.

*************  خصوصیات تیپ بدنی پیتا

ساختمان بدنی متوسط

توان و طاقت متوسط

تشنگی و گرسنگی شدید،گوارش قوی

نمی تواند از یک وعده غذا چشم پوشی کند

رنگ مو،بور،قهوه ای روشن و قرمز

دارای شخصیتی جسور و پر جرات که امور خطیر و رقابت را دوست دارد

تیزهوش

شیوه صحبت دقیق و شمرده

در موقع استرس گرایش به خشم و غضب دارد

رنگ پوست روشن یا سرخ وسفید،معمولا کک مکی

بیزار از آفتاب و گرما

ویژگی اساسی این نوع افراد « تندو تیز بودن احساسات » آنهاست.روحیه مبارزه طلبانه پیتاگرایش طبیعی است،ولی لزوما آشکار نمی شود.پیتاها در هنگام تعادل افرادی گرم و احساساتی،صمیمی،خشنود و مهربان هستند

پیتاها معمولا هوش نافذ وتیزی دارند و از قدرت تمرکز خوبی برخوردارند، فطرتا دوست دارند منظم باشند و انرژی ،پول و امور خود را با شایستگی اداره کننند.

پیتاها عاشق آن هستند که اشیای قیمتی را دور خود جمع کنند و به دنیا از طریق بصری پاسخ می دهندواز گرما و نور بیزارند،لجاجت،یکدندگی و خشم نیز از ویژگی افراد این تیپ بدنی است.

پیتاها دقیق،شمرده و نا فذ صحبت می کنند.دارای عقاید منسجم هستند و به بحث و جدل علاقه مند هستند.این تیپ دارای اشتهای زیادی هستند،خصوصا اگر در وضعیت عدم تعادل باشند.

توصیه اساسی برای نوع پیتا این است که یک زندگی آرام و بی دغدغه را در پیش گیرند.

دوشای پیتا غریزه میانه روی وپیروی از اعتدال و پاکی وصفا را که ضامن سلامتی ماست به ارمغان می آورد.

*************  خصوصیات تیپ بدنی کافا

ساختمان بدنی محکم و پر قدرت،با قدرت جسمانی و طاقت زیاد

دارای انرژی ممتد و پایدار،موزون در عمل

شخصیتی آرام،ساکت و دیر خشم

پوستی خنک،نرم،ضخیم،رنگ پریده و چرب

کند در گرفتن اطلاعات جدید،اما دارای حافظه خوب

خواب طولانی و سنگین

گوارش کند،گرسنگی کم

چشم هایی درشت،برجسته،آبی تیره و متمایل به سیاه

لب کلفت،چرب و تیره رنگ

مهربان،با انعطاف،با گذشت

گرایش به احساس تملک و راحت طلبی

از وضع موجود راضی هستند و با آشتی دادن دیگران به حفظ آن می کوشند

به احساس همدلی دیگران احترام می گذارند

غذاخوردن به آنها نوعی آرامش می دهد

ویژگی اساسی این افراد « راحتی و آسودگی خیال » است.دوشای کافا از لحاظ جسمی،قدرت و مقاومت طبیعی در مقابل بیماریها را ایجاد می کند.هر چیزی که در بدن ،نشانگر آرامش و ثبات باشد،دال بر تسلط کافاست.این افراد در همه اعمال خود از جمله،راه رفتن،غذاخوردن و حرف زدن آرام و آهسته هستند

کافاها آرام،تودار و دیر خشم هستند و خواهان برقراری صلح و آرامش در اطراف خود هستند.واکنش این افراد به جهان از طریق چشیدن و بوییدن صورت می گیرد.به ندرت این افراد به واسطه خستگی از رمق می افتند.

عدم تعادل کافا خود را در پرده های مخاطی نشان می دهد.کافاها از گرفتگی سینوسها،سرماخوردگی سینه،آلرژی ،آسم و درد مفاصل رنج می برند.در زمستان و بهار کافا به شدت افزایش می یابد.

توصیه اساسی برای افراد کافا این است که در حال حرکت و پیشرفت باشند.

دوشای کافا به ما احساس امنیت درونی و ثبات می بخشد که از ویژگی های ذاتی یک شخص سالم است.

*************‌  تیپ های بدنی دو دوشایی

تک دوشا بودن به معنی وجود افراطی یک دوشا در بدن است.اما اکثر مردم از نوع دو دوشایی هستند،یعنی یک دوشا در آنها مسلط است ولی حالت افراطی ندارد.

با ترکیب خصوصیات سه دوشای اصلی،می توان به ویژگی های تقریبی افراد دو دوشایی دست یافت.یک فرد واتا-کافا هم می تواند آرام و هم هیجان پذیر باشد،اما معمولا دوشای مسلط،مسئول اولین عکس العمل فیزیکی و ذهنی ما نسبت به دنیای اطراف است،دوشای دوم نیز البته تاثیرات خود را به طرق مختلف نشان می دهد،اما به عنوان یک اصل توجه داشته باشید دوشاها مانند رنگها ترکیب نمی شوند که ترکیب واتا و کافا در یک بدن باعث ساختاری متوسط شود(ساختار متوسط بدنی مختص پیتاست).

خصوصیات تیپهای دو دوشایی به شرح زیر است:

واتا-پیتا

این افراد همانند تیپ واتای خالص لاغر اندام هستند مثل دیگر افراد واتا،پرتحرک با محبت و پرحرف اند.اما از آنها پر دل و جرات تر بوده و همچنین تیزهوش ترند.این افراد احتمال کمی دارد که بیش از اینها به واتای خالص نزدیک شوند.به اندازه واتاها،حساس و از نظر جسمی شکننده و یا نامنظم نیستند.ساختار طبیعی شان از یک ثبات کلی برخوردار است که از اثرات پیتاست.عموما گوارش بهتری نسبت به نوع واتا و همچنین تحمل بهتری در مقابل سرما دارند چرا که دوشای پیتا باعث بهبود گردش خون آنها می گردد.

انواع خالص واتا نسبت به محیط اطراف خود شدیدا حساسند،اغلب قربانی عدم تحمل سروصدا،جریان هوای سرد و ناراحتی های جسمانی هستند.اما این موضوع در مورد افراد واتا-پیتا کمتر صادق است.

واتا-کافا

این نوع افراد معمولا به هنگام شناسایی تیپ بدنی خود از طریق تست تشخیص نوع بدن دچار مشکل می شوند،زیرا واتا و کافا در دو نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند(صرفنظر از مشکل تصمیم گیری از طرف واتا).معمولا نکته بارز و افشاگر در این تیپ،ترکیب جثه لاغر و باریک واتا با رفتار آرام و بی دغدغه کافاست،حالتی که در یک واتای خالص هرگز مشاهده نمی شود. به بیان دیگر،اینگونه افراد شخصیت رفتاری کافا را دارند بی آنکه از هیکل تنومند کافایی بهره مند باشند.در حقیقت از آنجا که بی نظمی واتایی بر جسم آنها تسلط دارد،این افراد می توانند حتی خیلی ریز اندام نیز باشند.

بر خلاف واتاها که همیشه در جنب و جوش و حرکت هستند،واتا-کافاها احساسی از ثبات درونی را نشان می دهند.آنها معمولا خلقی آرام دارند،اما تحت فشارهای عصبی می توانند واکنشهای تند واتایی از خود نشان دهند.در هنگام عمل،سریع و با کفایت هستند،اما از گرایش کافا که میل به طفره رفتن دارد آگاهند.تمایل به پس انداز و جمع کردن اشیاء نیز در این افرادوجود دارد.از انجا که هر دو دوشای کافا و واتا سرد هستند،اینگونه افراد به شدت از سرما بیزارند.همچنین سرد بودن دوشاها می تواند باعث کندی گوارش و بی نظمی آن ها گردد.

پیتا-واتا

این نوع افراد معمولا اندامی متوسط دارند.از واتا-پیتاها که بدنشان به اندام استخوانی نوع خالص واتا نزدیکترست قوی تر و عضلانی تر هستند.در حرکات خود سریع بوده و بنیه مستحکمی دارند و اغلب از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند.شدت و عمق پیتا در آنها کاملا آشکار است.سبکبا لی واتا نیز حضور دارد-اما به مقدار کمتر.دستگاه گوارش قویتری دارند و عمل دفع در آنها منظم تر از انواع واتا-پیتا یا واتاست.به استقبال مشکلات رفته و با شور وحرارت و بی باکانه با آنها دست و پنجه نرم می کنند.انواع واتا-پیتا و پیتا-واتا ممکن است به ترس و خشم که از احساسات منفی این دو شاست گرایش داشته باشند.به هنگام عدم تعادل و تحت فشارهای روحی،ترکیب این دو احساس منفی،آنها را عصبی،بیمناک و نگران می کند.از نظر طب آیورودایی ،نوع پیتا-واتا بیش از سایر تیپها در معرض خطر بیماریهای قلبی قرار دارد و تیپ های واتا-پیتا از این نظر،پشت سر آنها قرار دارند.

پیتا-کافا

دوشای کافا از نظر ساختاری آنچنان عنصر نیرومندی است که باعث تنومندی جسمانی انواع دو دوشایی می شود-حتی اگر دوشای غالب نباشد.تیپهای پیتا-کافا معمولا قابل تشخیصند،زیرا از یک طرف دارای رفتار پرشور و هیجان پیتا بوده و از طرف دیگر استحکام بدنی نوع کافا را دارا هستند.آنها از نوع پیتا-واتا عضلانی تر ند و حتی ممکن است خیلی درشت هیکل باشند.شخصیت آنها ممکن است آمیزه ای از ثبات کافا و قدرت پیتا،به همراه گرایش به خشم و بهانه جویی باشد که معمولا بسیار واضح تر از آرامش تیپ کافای خالص است.این نوع بدن مخصوصا برای ورزشکاران مناسب است،زیرا انرژی پیتا را به استقامت کافا می افزاید.برای پیتا-کافاها دشوار است یک وعده غذا را حذف کنندوترکیب گوارش قوی پیتاومقاومت کافا،معمولا سلامت جسمانی بسیار خوبی را برای اینگونه افراد به ارمغان می آورد.

کافا-واتا

افراد این نوع شباهت به نوع واتا-کافا دارند با این تفاوت که از ساختار بدنی محکمتر و حرکات آهسته تری برخوردارند.کافا به آنها خلقی ملایم و درمقایسه با نوع واتا-کافا احتملا آرامش بیشتری می دهد-ولی فاقد شور و اشتیاق مخصوص نوع واتا هستند.آنها همچنین گرایش بیشتری به ورزش دارند و از بنیه قوی تری برخوردارند.این گروه نیز مثل انواع واتا-کافا،احتمالا از گوارش نامنظم رنج می برند و نمی توانند سرما را تحمل کنند.

کافا-پیتا

در این نوع،استحکام ساختاری کافا بیشتر جلوه گر است.کافا-پیتاها ساختمان عضلانی خوبی دارند-البته چربی شان بیش از انواع پیتا-کافا و یا پیتاست.در نتیجه چهره و بدن آنها گردتر به نظر می آید.حرکاتشان کندتر و آرام تر از تیپ پیتا-کافاست و اضافی کافا به آنها بنیه و انرژی بیشتری می دهد.اگر به طور مرتب ورزش کنند روحیه و احساس بهتری دارند و این امر باعث خنثی شدن سستی و رخوت کافا می شود.انگیزه تحرک و فعالیت در آنها کمتر از نوع پیتا-کافاست.

تیپ های سه دوشایی

اگر چه تیپ سه دوشایی نادر است و در بسیاری ازموارد ،به افراد این تیپ توصیه می شود به تعادل دوشای واتای خود به مدت حداقل دو ماه بپردازند و سپس ترجیحا با کمک یک دوست به دقت پرسشنامه را پاسخ دهند،اما در صورتی که سه دوشایی بودن آنها محرز شود باید به این افراد گفت که بهترین شانس را برای حفظ تعادل دارند زیرا در اینگونه افراد مقدار واتا،پیتا و کافا کم و بیش با هم برابرند و هیچ دوشایی برتر و قوی تر از بقیه نیست.اما از طرف دیگر،به هنگام بروز عدم تعادل،نوع سه دوشایی یک امتیاز منفی است،چرا که افراد این گروه باید هر سه دوشا را به حالت تعادل درآورند و این امر با توجه با اینکه رهبریتی در بین این دوشاها وجود ندارد تا حرکت لجام گسیخته بر خی دوشاها را متوقف کند،کاری بس دشوار است.

دوشاها تمایل بسیار به تغییر و جابجایی دارند و هزاران راه مختلف برای ارتباط بین دوشاها وجود دارد و امکان اینکه نسبت هر سه دوشا در هنگام تولد به یک اندازه باشد بسیار غیرمحتمل است-مثل این می ماند که سه سکه را با هم پرتاب کنیم و هر سه آنها در یک خط مستقیم کنار هم قرار بگیرند.بنابراین تیپهای سه دوشایی به احتمال زیاد دودوشایی هستند،زیرا همانطور که گفته شد دوشای واتا به عنوان رهبر و سلطان دیگر دوشاها قادر است در هنگام عدم تعادل رفتار و ویژگی های کافا و پیتا را شبیه سازی کند.

*************  تعا د ل ، طرح اساسی طبیعت
هر کدام از دوشاها باعث بروز یکسری از خصوصیات فیزیکی و ذهنی در انسان می شود،از این رو بهتر است تیپ بدنی هر کس را تیپ ذهنی-بدنی او نامگذاری کنیم،مثلا افرادی که از نوع واتا هستند از نظر جسمی همانقدر بی تاب هستند که از نظر روحی.رنج بردن از التهابات پوستی یا التهابات رفتاری،هر دو نمایانگر نوع پیتاست،همین طور به آهستگی و آرامی به نتیجه گیری ذهنی دست یافتن و یا با کندی از خواب بیدار شدن هر دو از نشانه های کافا می باشد. با این وجود هیچ کس بنا بر تیپ بدنی خود محدود به یکسری از ویژگی های خاص نیست .هر کس دارای مقداری پیتاست و فشار کافی می تواند او را از کوره بدر برده و عصبانی کند،همچنین ترس فقط از خصوصیات عدم تعادل واتا و یا سکون فقط مختص تیپ های کافا نیست.با این همه،تمایلات ذاتی هر کس در طی زمان بروز می کند زیرا طبیعت او را اینگونه شکل داده است.

دوشاها به همراه یکدیگر طبیعت کلی شما را نمایش می دهند. بنابراین آیورودا از کلمه سانسکریت« پراکریتی » به معنی « طبع یا طبیعت » استفاده می کند تا نحوه ساخت هر کس را از بدو تولد تشریح کند

ما باید بیاموزیم که به طبیعت خود احترام بگذاریم ،زیرا احترام به طبیعت خود،بهترین راه برای رسیدن به توازن کامل و جامع است.

احترام گذاشتن به نوع بدن به این معناست که با شناخت و آگاهی کامل از طبع یا دوشای خود،سعی در خشنود کردن آن کنید و از هر عملی که باعث عدم تعادل می شود دوری کنید،مثلا یک فرد واتائی نبایستی در محیطی شلوغ و پر سروصدا کار کند،زیرا این محیط به شدت واتای او را مختل می کند.کارکردن در محیطی آرام باعث خوشحالی واتاست ، ضمن اینکه مشاغلی که در آن امکان خلاقیت وجود داشته باشد برای واتا بسیار جذاب و متعادل کننده خواهد بود.

زندگی با آگاهی از دوشاها و نیازهای آنها،نمونه ای عالی از چگونگی دستیابی با آزادی در چهارچوب محدودیت هایی است که طبیعت وجودی مان بر ما تحمیل کرده است.

پذیرش و تجربه کامل تیپ بدنی خود برای ما امکان تجربه « سلامتی کامل » را می دهد.

ویژگی های روانی مثبت هر یک از دوشاها در حال تعادل عبارتند از:

واتا: خیالپرور ، حساس ، خودجوش ، انعطاف پذیر ، بشاش و پرنشاط

پیتا: روشنفکر ، متفکر ، مطمئن ، متهور دراقدام به کارهای مهم،شاد

کافا: آرام ، دلسوز ، دلیر و با جرات ، بخشنده ، با محبت

ویژگی های ذکر شده به صورت کامل در تمام انسانهایی که در تعادل کامل به سر می برند،وجود دارد.

بنابر آیورودا،هر دوشا در جای خود تیپ ایده آلی است و هیچ تفاوتی با دیگر دوشاها ندارد،بنابراین از دید ما هم نباید دوشاها با هم فرقی داشته باشد.نکته دیگر آن است که « متعادل کردن دوشاها » به معنی آن نیست که از هر کدام از دوشاها باید مقداری مساوی در اختیار داشته باشیم.شما نمی توانید نسبت دوشاهایی را که با آن زاده شده اید تغییر دهید ،تنها کاری که می توانید انجام دهید پیداکردن تعادلی است که برای هر دوشا در بدن تعبیه شده است

پیروی از یک رژیم غذایی متناسب با نوع بدن،آگاهی از گوناها و عمل بر اساس آنها،ارضاء خواست های طبیعی بدنی و احترام گذاشتن به طبیعت وجودی راههایی برای دستیابی به تعادل اند.
www.Hozour.COm

 

مدیر سایت

مدیر سایت حضور ::: مهندس کامپیوتر گرایش نرم افزار ::: CRM - مدیریت ارتباط با مشتری ::: Customer relationship management::: جوجه ای که از تخم بیرون آمد به تخم باز نمیگرده :::

مطالب مرتبط